Birželio 1 d. pradedamas vykdyti LEI koordinuojamas „Horizon Europe“ projektas „HARMONISE“

Birželio 1 d. pradedamas vykdyti Europos sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ EURATOM (Europos atominės energijos bendrijos) paprogramės projektas „Ateities branduolinės energetikos technologijų licencijavimo harmonizavimo link“ (HARMONISE), kurį koordinuos Lietuvos energetikos institutas.

Naujų branduolinės energetikos technologijų licencijavimo klausimas itin aktualus, mat esama licencijavimo sistema ir branduolinės energetikos technologijų reguliavimas įvairiose šalyse skiriasi. Šiuo metu yra kuriamos inovatyvios branduolių dalijimosi (angl. fission) principu veikiančios technologijos, pavyzdžiui, mažieji moduliniai reaktoriai, ir įgauna pagreitį branduolių sintezės (angl. fusion) įrenginių projektavimas ir įgyvendinimas.

Projekto tikslas – pasirengti ateities technologijų licencijavimui įvertinant būsimų technologijų specifiką ir galimus licencijavimo ir reguliavimo reikalavimų trūkumus įvairiose šalyse. Bus nagrinėjami tokie klausimai kaip rizika pagrįstas sprendimų priėmimas (angl. risk-informed decision making), įvairių šalių patirtis inovatyvių branduolinės energetikos objektų licencijavime ir bendrų standartų pritaikymo galimybės.

Projekto trukmė – 36 mėn.

Projekte dalyvauja 17 partnerių iš 12 šalių. Planuojamas aktyvus bendradarbiavimas ne tik tarp projekto partnerių, bet ir bendradarbiavimas su tokiomis tarptautinėmis organizacijomis kaip TATENA, SNETP, WENRA, ETSON, ir kt. Įgyvendinus projektą bus pasiūlytos metodikos, kurios leistų pasirengti inovatyvių branduolinės energetikos technologijų licencijavimui ir standartizavimui Europoje.

Markus Winkler / unsplash.com