Dr. M. Praspaliauskas: mūsų išskirtinumas – penki nacionaliniai etalonai

„Man patinka, kad mūsų mokslo padalinio veikla yra labai įvairiapusė – nuo mokslinių ir ūkiskaitinių tyrimų iki valstybinių etalonų išlaikymo“, – sako LEI Šiluminių įrengimų tyrimo ir bandymų laboratorijos vadovas dr. Marius Praspaliauskas. Viena iš didžiausių Instituto laboratorijų glaudžiai bendradarbiauja su kitais LEI padaliniais ir Lietuvos verslo įmonėmis, ūkio subjektais, universitetais bei valstybinėmis institucijomis.

Tiria kuro savybes

Šiluminių įrengimų tyrimo ir bandymų laboratorijos veikla susideda iš dviejų krypčių: mokslinės veiklos ir ūkiskaitinių užsakomųjų tyrimų. Laboratorijos mokslininkai bendradarbiauja su biokuro tiekėjais, ūkininkais, vandens ir šilumos tiekimo įmonėmis, bei kitais laboratorijos veikla suinteresuotais ūkio subjektais.

„Dirbame su beveik visomis gyventojams šilumą tiekiančiomis Lietuvos katilinėmis, pradedant Vilniumi, baigiant Klaipėda. Atliekame katilinėms pristatomo kietojo kuro šiluminių parametrų tyrimus, nustatant jo kokybę ir tikrąją vertę. Šie tyrimai svarbūs, siekiant, kad už energetinius išteklius būtų atsiskaitoma sąžiningai ir nepermokama – paaiškino dr. M. Praspaliauskas. – Reikšminga tai, kad prastos kokybės kuras blogiau dega, o dėl jame esančių priemaišų, katilinių pakuros viduje gali imti formuotis kieti dariniai – šlakai. Kai taip nutinka, tenka stabdyti katilinės veiklą ir šalinti susidariusius padarinius.“

Laboratorijos mokslininkai taip pat testuoja kietojo kuro katilus, tikrina, ar jie atitinka Europos Sąjungos standartus, ir juos sertifikuoja. Laboratorija vykdo mokslinę veiklą – modeliuoja skaitinę srautų dinamiką, tiria skysčių ir dujų srautų dinamiką kanaluose ir kamerose, analizuoja membranų pralaidumą ir jų panaudojimą, atlieka emisijų ir kitus tyrimus šiluminės fizikos, skysčių mechanikos, metrologijos ir aplinkos fizikos srityse.

Aukščiausias standartas – valstybės etalonas

Vis dėlto, viena svarbiausių laboratorijos funkcijų yra penkių nacionalinių etalonų išlaikymas.
Valstybinis etalonas – tai vyriausybės nutarimu pripažintas pagrindinis matas, pagal kurį užtikrinama kitų įrenginių ir prietaisų tikroji vertė. LEI Šiluminių įrengimų tyrimo ir bandymų laboratorija prižiūri ir tobulina net penkis valstybinius etalonus: oro (dujų) greičio vieneto, oro (dujų) tūrio ir debito vienetų, skysčių (naftos ir naftos produktų) tūrio ir debito vienetų, skysčių (vandens) tūrio ir debito vienetų bei slėgio vieneto. Lietuvoje iš viso yra devyni patvirtinti valstybiniai etalonai.

„Etalonas yra aukščiausias valstybėje įrenginys, nuo kurio priklauso visų kitų matavimo priemonių tikroji vertė. Tam tikrus matavimus vykdančios įmonės ir institucijos atvyksta į mūsų laboratoriją susikalibruoti savo įrenginių ir gauti patvirtinimą, kad prietaisas veikia pagal tarptautinius norminius dokumentus – atskleidė pašnekovas. – Etalonai yra skirti tam, kad visi kiti atliekami matavimai būtų tikslūs ir atitiktų atitinkamus kokybės standartus. Pavyzdžiui, kad penkis litrus skysto kuro perkantis žmogus ir gautų penkis litrus, o ne keturis su puse. Tuo tarpu valstybinis oro greičio vieneto etalonas svarbus aviacijos ir statybų pramonės saugos bei komforto sąlygų darbo ir gyvenamosiose patalpose užtikrinimui.“

Pasak dr. M. Praspaliausko, išlaikyti ir prižiūrėti valstybinius etalonus nėra lengva – tai atsakingas ir ilgametis darbas. Nors pagal valstybinius etalonus kalibruojami kiti įrenginiai, juos pačius taip pat reguliariai būtina sukalibruoti. Šis procesas dažniausiai vyksta užsienyje, dalyvaujant kitų valstybių institucijoms, turinčioms savo šalių nacionalinius etalonus.

„Etalonų priežiūra nėra tik fizinis prietaiso išlaikymas, bet ir etaloninės vertės tęstinumo bei sąsajos su tarptautinėmis vertėmis užtikrinimas, vykdant tarplaboratorinius palyginimus. Partnerio, užtikrinančio tinkamą reikiamų parametrų etaloninę vertę, paieškos procesas reikalauja didelių laiko, finansinių ir žmogiškųjų išteklių sąnaudų“, – atskleidė jis.

Glaudus bendradarbiavimas

Dr. M. Praspaliauskas džiaugiasi, kad Šiluminių įrengimų tyrimo ir bandymų laboratorija iš kitų instituto mokslo padalinių išsiskiria itin glaudžiu bendradarbiavimu su verslu. Laboratorijos mokslininkai nemažai dirba su ūkio subjektais ir įmonėmis.

„Glaudžiai bendradarbiaujame ir su Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakultetu, kurio studentai pas mus atlieka praktiką, o vėliau renkasi mūsų institute studijuoti doktorantūrą. Bendrų projektų turime ir su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru. Būdamas vadovu, skatinu laboratorijos darbuotojus bendradarbiauti ir palaikyti ryšius tiek su kitais instituto mokslo padaliniais, tiek su išorės institucijomis. Bendradarbiaujant, visada atsiranda naujų įdomių idėjų, minčių ir mokslinių projektų“, – neabejoja jis.

Nors laboratorija daugiausiai bendradarbiauja su Lietuvos institucijomis, ji turi partnerysčių ir užsienyje. Laboratorijos mokslininkai yra vykdę bendrus projektus su kolegomis iš Vokietijos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Izraelio. Laboratorijos mokslininkai, kaip ekspertai, taip pat teikė konsultacijas kolegoms Kinijoje.

„Mūsų laboratorija tikrai neatsilieka nuo užsienio institucijų, tačiau norėtųsi ne tik būti lygiais su kitų valstybių kolegomis, bet ir juos aplenkti – šypsosi dr. M. Praspaliauskas. – Tad mano tikslas – stiprinti laboratorijos įvaizdį, gerinti jos darbą ir atnaujinti turimus valstybinius etalonus, kad jie kuo kokybiškiau atliktų savo funkcijas.“

Vertina jaunus specialistus

Laboratorijos kasdienybėje pašnekovą labiausiai žavi įvairiapusė jos veikla. Nors laboratorija, pasitelkdama patyrusį personalą ir daugiametes žinias, vykdo mokslinius ir ūkio sektoriaus užsakomuosius tyrimus, vysto veiklas susietas su metrologija, daug bendradarbiauja su įvairiomis institucijomis, jai netrūksta ir iššūkių, tarp kurių didžiausias – jaunų specialistų trūkumas.

„Siekiame pritraukti daugiau doktorantų, kadangi jauni žmonės į laboratorijos darbą įneša energijos, naujų minčių ir idėjų, kitokio mąstymo. Mūsų laboratorija turi daug patirties įvairiose srityse. Tačiau jauni specialistai yra būtini, norint toliau sėkmingai plėtoti vykdomą jos veiklą ir panaudoti naujas metodikas bei įrankius, kuriais, kaip žinia, daugiau domisi jaunoji karta. Tad vienas iš mano tikslų – į įdomią ir kasdien stebinančią laboratorijos kasdienybę pritraukti kuo daugiau jaunuolių“, – sako jis.