Viena iš LEI veikiančių laboratorijų – Vandenilio energetikos technologijų centras. Šiemet jos vadovu tapo dr. Šarūnas Varnagiris, čia dirbantis jau daugiau nei dešimtmetį. Pirmus žingsnius centre žengęs dar bakalauro studijų metais, mokslininkas susižavėjo galimybėmis vystyti inovacijas, bei dinamišku darbu laboratorijoje, kur niekada nežinai, kokios veiklos ir atradimai tavęs šiandien laukia.
Kelias į tvarumą
Vandenilio energetikos technologijų centras atlieka tyrimus keliose srityse. Laboratorijos mokslininkai sukūrė ir patentavo aliuminio atliekų aktyvavimo metodą žematemperatūrėje dujų plazmoje, kuris aliuminiui leidžia reaguoti su vandeniu, gaminant švarų vandenilį. Kita svarbi veiklos sritis – inovatyvių katalizatorių vystymas metano pirolizei, siekiant gaminti švarų vandenilį ir kietą anglį. Taip pat laboratorijos mokslininkai vysto antibakterinių ir antivirusinių dangų technologiją, bei plazminį poveikį pritaiko paviršiaus struktūrų keitimui.
Pasak dr. Š. Varnagirio, apsilankę laboratorijoje, žmonės visada nustemba išvydę vandenilio gavybos procesą. Su šios srities mokslu nesusidūrusiai visuomenės daliai būna labai įdomu pamatyti, kaip išmestos aliuminio atliekos pasitarnauja gaminant vandenilį.
„Į savo laboratoriją kartais priimame ekskursijų grupes. Pamatę, kaip vandenilis gali būti išgaunamas iš aliuminio, žmonės pradeda fotografuoti, filmuoti. Jie stebisi matydami, kad iš atliekų galima pagaminti naudingą produktą. Įprastai apie vandenilį išgirstama mokykloje per chemijos pamokas, o vėliau žinios tuo ir pasibaigia. Tad žmonės nustemba pamatę, kad vandenilį galima pagaminti išties inovatyviai – šypsosi mokslininkas. – Savo laboratorijoje ne tik gaminame vandenilį iš aliuminio, bet ir vykdome veikas, susijusias su metano skaidymu į vandenilį ir kietąją anglį. Esmė panaši – paimti taršų komponentą ir iš jo pagaminti naudingą bei švarų produktą. Pavyzdžiui, švarų vandenilį ar kietą anglį, kurią galima panaudoti padangų gamybai. Mūsų tikslas – švariau, tvariau ir žaliau gyvenanti visuomenė.“
Privalumas – sukauptos žinios
Vandenilio energetikos technologijų centras bendradarbiauja su nemažai užsienio partnerių. Dr. Š. Varnagirio teigimu, nors ši laboratorija nėra labai didelė ir joje dirba palyginti nedaug mokslininkų, savo sukauptomis žiniomis ji lenkia net ir kai kuriuos didelius užsienio institutus, laboratorijas ir mokslo centrus. Viena iš didžiausių Vandenilio energetikos technologijų centro stiprybių, kuria jis išsiskiria iš kitų – plačios žinios, didelis įdirbis ir patirtis.
Kalbėdamas apie laboratorijos pasiekimus, mokslininkas atskleidė, kad centras keletą savo išradimų yra užpatentavęs Europoje, o tai rodo aukštą vykdomų tyrimų lygį. Centre vystomi ir keli naujų išradimų prototipai bei rengiami tarptautiniai projektai, kuriais domisi ir užsienio partneriai. Vis dėlto, didžiausias centro pasiekimas ir išskirtinumas – sukurtas ir užpatentuotas aliuminio atliekų aktyvavimo metodas žematemperatūrėje dujų plazmoje. Nors kitų šalių laboratorijos taip pat gamina vandenilį iš aliuminio atliekų, Vandenilio energetikos technologijų centras pasižymi savo išskirtinėmis technologijomis, įdirbiu ir žiniomis, kaip galima pagaminti švaresnį vandenilį.
,,Vienas iš pagrindinių mūsų laboratorijos „arkliukų“ – žematemperatūrės plazmos pritaikymas ne tik dangų formavimui, bet ir paviršiaus poveikiui. Būtent iš mūsų sukauptų žinių, kaip dirbti su šia technologija, išsivystė šiandien naudojamas aliuminio atliekų perdirbimas vandenilio gamybai. Turimos žinios mums leido įdarbinti žematemperatūrę plazmą vystant ne vieną technologiją. Ją pritaikome ir paviršių modifikavimui, ir struktūrų keitimui. Tai yra viena iš mūsų stiprybių – neabejoja dr. Š. Varnagiris. – Žematemperatūrė plazma veikia tokiu principu, kad paimame tam tikrą medžiagą, kurią mums reikia paveikti, tarkime, pakeisti jos paviršines savybes. Esama hidrofobinių medžiagų, nuo kurių nubėga vanduo, o mums, pavyzdžiui, reikia, kad prie jų jis gerai prikibtų. Sukaupę reikiamas žematemperatūrės plazmos technologijos žinias, galime tai pasiekti. Plazma gali sukelti įvairiausius pokyčius medžiagos paviršiuje, tad galima keisti jos savybes, suformuoti dangas, struktūras, nanoklasterius. Šia savo technologija išties išsiskiriame iš užsienio laboratorijų.“
Inovacijos ir dinamiškas darbas
Pasak pašnekovo, nors laboratorijos mokslininkų komanda nėra didelė, ji aktyviai dirba ne tik mokslo srityje, bet ir bendradarbiauja su pramonės atstovais, su kuriais dalinasi sukauptomis žiniomis.
Dr. Š. Varnagiris pasakoja, kad darbas laboratorijoje jam labiausiai patinka dėl galimybių vystyti inovacijas ir savo dinamiškumo. Nors gali pasirodyti, kad mokslininko darbas yra gana pasikartojantis, iš tikrųjų veiksmo ir įvairiausių veiklų čia netrūksta. Kasdien laukia eksperimentai, susitikimai, naujos pažintys ir pasiūlymai.
„Manau, kad mokslininko darbas gerokai pasikeitė nuo to, koks jis buvo, tarkime, prieš dvidešimt metų. Šiuo metu didžiausias dėmesys skiriamas inovacijų vystymui, pereinant į vis aukštesnį technologinį parengties lygį, o fundamentinių tyrimų poreikis tapo mažesnis. Norint išvystyti kažką išties vertingo, dažnu atveju reikalinga tarpdisciplininė komanda, gebanti atliepti daug skirtingų iššūkių. Tad šiuolaikiniam mokslininkui reikia turėti tiek fundamentinių idėjų, tiek gebėjimų išvystyti tą idėją, ir galbūt ją net pritaikyti skirtinguose sektoriuose – sako jis. – Komanda, su kuria dirbi, turi gebėti generuoti idėjas, rengti projektų paraiškas, rašyti mokslinius straipsnius, eksperimentuoti, analizuoti rezultatus, bendrauti su užsienio ir Lietuvos partneriais. Veiksmo tiek daug, kad per vieną dieną tavęs gali laukti ir dešimt skirtingų veiklų. Mokslininko darbas ir yra įdomus tuo, kad gali save realizuoti specifinėje srityje arba gausybėje skirtingų veiklų.“
Laboratorijoje – jau dešimtmetį
Dr. Š. Varnagiris pirmuosius žingsnius Vandenilio energetikos technologijų centre žengė dar 2009 m., ruošdamasis rašyti bakalaurinį darbą. Į laboratoriją jis sugrįžo ir magistro studijų metu, o 2013 m. tapęs doktorantu, joje pasiliko. Pasak pašnekovo, per visą šį laiką laboratorija labiausiai pasikeitė čia vykdomų veiklų ir mokslo krypčių prasme. Per pastarąjį dešimtmetį centro mokslininkų sukauptos žinios šiandien leidžia teikti konsultacijas vandenilio ar žaliąsias technologijas vystančioms įmonėms, bendradarbiauti su vis daugiau užsienio partnerių.
,,Mokslo pasaulyje vyrauja tam tikros tyrimų temų „mados“, kurios diktuoja ir mūsų darbą. Prieš dešimtmetį buvo išaugęs vandenilio saugojimo metaluose tyrimų poreikis, kuris vėliau atslūgo. Vandenilio temai kuriam laikui atsitraukus į užribį, ėmėme daugiau dėmesio skirti tuo metu aktualioms temoms – fotokatalizei ir užteršto vandens valymui. Pastaruosius dvejus metus vandenilis vėl yra „ant bangos“, tad ir mes skiriame jam daug dėmesio. Būdamas mokslininku, turi atsižvelgti į tai, kas šiuo metu aktualu pasaulyje ir kokie tyrimai turi potencialo ateityje“, – atskleidė jis.
Ateities tyrimai
Daugybę veiklų apimantis Vandenilio energetikos technologijų centras ateityje planuoja plėsti savo apimtis ir darbuotojų skaičių. Laboratorija vykdo daugybę eksperimentų, tad reikia mokslininkų, gebančių dirbti su turima įranga.
,,Planų laboratorijai turime išties daug, vien vandenilio srityje yra daugybė sferų, kuriose galima toliau vystyti tyrimus. Šiuo metu kartu su užsienio partneriais taip pat rengiame mokslines paraiškas. Vienas iš tikslų – į laboratoriją pakviesti daugiau jaunų doktorantų, kurie galėtų dirbti su mūsų turima įranga – atskleidė dr. Š. Varnagiris. – Ateityje planuojame toliau vystyti technologijas ne tik vandenilio srityje, bet ir išnaudoti mūsų sukauptą patirtį fotokatalizėje. Manau, kad pastarąja kryptimi judėsime ir toliau, nes jau turime gerą įdirbį, įrangą ir žinias. Šiuo metu pagrindinė mūsų veiklos sritis yra katalizatorių vystymas metano pirolizei gaminant švarų vandenilį. Kadangi pats daug dirbu vandenilio srityje, bendrauju su partneriais iš Europos ir dalyvauju konferencijose, matau, kad mokslo tendencijos vystosi būtent šia kryptimi. Esu įsitikinęs, kad mūsų žinios ir gebėjimai tikrai nenusileidžia užsienio partneriams, tad savo darbą tęsime ir toliau.