Energetikos sektorius išgyvena didelius pokyčius, vykstant perėjimui prie atsinaujinančių energijos šaltinių ir vykdant Europos Sąjungos žaliojo kurso planus. Pasak ekspertų, ši transformacija ne tik atveria naujas galimybes, tokias kaip energetinė nepriklausomybė, bet ir sukelia nemažai iššūkių.
Pranešimą šia tema gegužės 15–17 dienomis vyksiančioje LITEXPO tarptautinėje specializuotoje technologijų, inovacijų ir inžinerinių sprendimų parodoje „BaltTechnika 2024“, konferencijoje „Ateities energetika Baltijos šalyse“ skaitys Lietuvos energetikos instituto Išmaniųjų tinklų ir atsinaujinančios energetikos laboratorijos vadovas, dr. Virginijus Radziukynas. Jis įsitikinęs – vienas pagrindinių iššūkių – kaip sklandžiai integruoti naująsias, atsinaujinančios energijos gamybos sistemas į esamas elektros tinklų struktūras, kurios praeityje buvo projektuotos ir statytos kitais principais.
Kaip suvaldyti daug žalios energijos?
Mokslininkas pabrėžia, kad „jau netolimoje ateityje į elektros energijos sistemą bus integruoti dideli – kokių dar niekada nebuvo – kiekiai atsinaujinančių energijos išteklių, gaminančių elektros energiją. Dėl to kyla naujų iššūkių: kaip reikės valdyti tokią naujos struktūros elektros energijos sistemą, kaip užtikrinti reikiamą sistemos patikimumą, stabilumą ir tai padaryti efektyviai“.
„Kad šis tikslas būtų pasiektas, tradicinės, šiuo metu egzistuojančios technologijos turės būti naudojamos, kompleksiškai derinant jas su naujomis technologijomis ir sprendimais“, – tvirtina V.Radziukynas.
Anot jo, pirmiausia tai bus skaitmeninimas: duomenų surinkimas, apdorojimas, nauji valdymo algoritmai. Naujos technologijos taip pat leis efektyviau stebėti elektros perdavimo linijas ir operatyviau reaguoti į pasikeitusias išorines sąlygas. Be to, turės vykti ir elektros energijos kaupimo sistemų plėtra, rinkoje vis svarbesnis vaidmuo teks baterijoms, elektrolizės įrenginiams gaminantiems vandenilį.
„Visa tai leis mums būti lankstesniems ir padės balansuoti sistemą“, – pabrėžia Lietuvos energetikos instituto mokslininkas.
Jo teigimu, naujos technologijos duoda ir ekonominės naudos: pavyzdžiui, elektrolizės įrenginiai ne tik padės balansuoti elektros energetikos sistemą, bet ir sukurs pagrindinį produktą – „žaliąjį“ vandenilį, kurį pardavus bus galima gauti papildomų pajamų ir kuris yra svarbus pramonei, ateityje ir transportui, bei gamtinių dujų tinklų įmonėms.
Naujoviškų sprendimų bei technologijų netrūksta ir elektros energijos kaupimo sistemose, elektros skirstymo ir perdavimo tinkluose bei įtampos, dažnio ir galios valdymo algoritmuose.
„Šiuo metu labai intensyviai dirbama prie techninių sprendimų, kuriuose dirbtinis intelektas naudojamas atsinaujinančių energijos šaltinių elektros generavimo prognozei. Taip pat atsiranda naujų sprendimų skaičiavimo metodikose ir kitose srityse. Kai kurie iš jų dar yra tik pradinės stadijos, su kai kuriais jau atlikti bandomieji projektai, o kai kas jau diegiama masiškai.
Visos jau egzistuojančios ir dar tik būsimos naujovės leis didinti elektros sistemos patikimumą, stabilumą, optimizuoti eksploatavimą, mažinti sistemų atsipirkimo laiką ir apskritai didinti jų patrauklumą – tiek vartotojams, tiek elektros tinklams“, – įsitikinęs V.Radziukynas.
Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/energetika/dr-virginijus-radziukynas-apie-2030-uosius-lietuva-ne-tik-pirks-bet-ir-eksportuos-elektros-energija-664-2232576