Džiaugiamės, jog šį rudenį pradėti vykdyti keturi Europos sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ projektai, kuriuose dalyvauja ir Lietuvos energetikos institutas.
- Europos radioaktyvių atliekų tvarkymo partnerystės programa (EURAD-2)
- Novatoriškas kursas taikant žaliąjį metanolį aukšto efektyvumo vietinės energijos tiekimui (ResMe2E)
- Ensuring Assessment of Safety Innovations for SMR (EASI-SMR)
- Vartotojų elektros energijos paklausos lankstumas (CoDeF)
Aktyvus dalyvavimas ES tyrimų programose – vienas svarbiausių Lietuvos energetikos instituto prioritetų. Institutas aktyviai ir efektyviai dalyvauja Europos programose. Paraiškų sėkmės rodikliai viršija tiek vidutinius Lietuvos, tiek ES rodiklius. Be to, laimėtų projektų dalis gerokai didesnė nei instituto tyrėjų dalis Lietuvos mokslo erdvėje, o pagal dalyvavimą ankstesnėje ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje „Horizontas 2020“ LEI yra viena lyderiaujančių Lietuvos mokslo ir studijų institucijų.
LEI pasiekimai ES programose didžiąja dalimi susiję su tarptautinių ryšių užmezgimu, įsitraukimu į tarptautinių asociacijų, organizacijų veiklą.
Išsamiau apie naujus projektus:
1) Projektas „Europos radioaktyvių atliekų tvarkymo partnerystės programa“ (EURAD-2)
Partnerystės programa EURAD-2, kuri remiasi bendrąja tyrimų programa EURAD-1 ir projektu PREDIS, siekiama toliau įgyvendinti bendrą strateginę mokslinių tyrimų, plėtros ir žinių valdymo programą Europos lygmeniu, apjungiant ir papildant ES valstybių narių nacionalines programas, kurios vykdomos siekiant užtikrinti pažangiausių žinių kūrimą ir išsaugojimą kuriant saugius, atsakingus ir visuomenei priimtinus radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sprendimus visoje Europoje dabar ir ateityje.
Partnerystė EURAD-2 padės įgyvendinti Atliekų direktyvą (nustatančią panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų atsakingo ir saugaus tvarkymo Bendrijos sistemą) ES valstybėse narėse, atsižvelgiant į įvairius nacionalinių programų pažangos etapus, pajėgumų ir atliekų kiekių skirtumus.
Plačiau: https://www.lei.lt/projektas/eurad-2-lt/
2) Projektas „Novatoriškas kursas taikant žaliąjį metanolį aukšto efektyvumo vietinės energijos tiekimui“ (ResMe2E)
ResMe2E projektu siekiama pakeisti mažos apimties žaliosios energijos gamybą, kuriant sistemas, skirtas žaliajam metanoliui generuoti iš biogeninių atliekų ir paversti šį sintetinį kurą elektra, naudojant itin efektyvų Braitono ciklą. Šis požiūris meta iššūkį esamiems sprendimams, nes žymiai padidinamas paskirstytos atsinaujinančios energijos ir atsinaujinančio kuro gamybos efektyvumas. Projekto esmė – biomasės atliekų dujinimo naujovės, derinant deguonies dujinimą su garo plazma. Šis metodas sudaro pagrindą efektyvesnei žaliojo metanolio gamybai, kuri yra pagrindinė projekto vizijos dalis.
Plačiau: https://www.lei.lt/projektas/resme2e-lt/
3) Projektas „Saugos inovacijų įvertinimas mažuose moduliniuose reaktoriuose“ (EASI-SMR)
„EASI-SMR“ projektu ketinama spręsti su mažais moduliniais reaktoriais (LV-MMR) susijusias saugos problemas. „EASI-SMR“ projekto veikla siekiama užtikrinti, kad šie reaktoriai būtų suprojektuoti, pastatyti ir pradėti eksploatuoti kuo saugiau bei laikantis galiojančių reglamentų. Projekto partneriai buvo kruopščiai parinkti tam, kad jų vykdomi moksliniai tyrimai galėtų prisidėti prie kitų tyrėjų grupių veiklų, o taip pat paremtų įrenginius, planuojamus Europoje ir už jos ribų.
Plačiau: https://www.lei.lt/projektas/easi-smr-lt/
4) Projektas „Vartotojų elektros energijos paklausos lankstumas (CoDeF)“ (CoDeF)
CoDeF projektas siekia per specializuotas doktorantūros studijas parengti Europai 15 novatoriškų aukštos kvalifikacijos ekspertų, kurie galėtų spręsti iššūkius, kylančius dėl naujo švarios energijos perėjimo – t. y. perėjimo prie klimatui neutralios ir energetiškai saugios ateities – aspekto, vartotojų energijos lankstumo. Tinklas integruoja įvairias disciplinas, būtinas vartotojų energijos lankstumui nagrinėti, ir mokys dalyvius tiek mokslinių tyrimų gebėjimų, tiek perkeliamųjų gebėjimų (universalių įgūdžių, pritaikomų įvairiose srityse), kad jie galėtų tobulėti ir pasiekti pažangiausius rezultatus savo srityse.