LEI Vandenilio energetikos technologijų centras bendradarbiaudamas su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų institutu bei Fizinių ir technologijos mokslų centru vykdo bendrą projektą „Augalų patogenų specifinių parametrų bazės sukūrimas ligų diagnostikai nedestrukciniais metodais“.
Vienas pagrindinių veiksnių, mažinančių augalų produktyvumą ir kokybę bei atnešančių didelę žalą žemės ūkiui yra augalų ligos. Galimybė ligas identifikuoti ankstyvoje stadijoje, kol požymiai nėra matomi žmogaus akimis, prisidėtų ne tik prie maistui, pašarams ar kitai paskirčiai auginamų augalų kokybės gerinimo, bet ir prie aplinkosaugos. Todėl tikėtina, kad sėkmės atveju sukurti inovatyvūs tyrimų metodai ir įranga būtų plačiai taikomi žemės ūkyje.
LEI mokslininkai dirbdami kartu su partneriais siekia surinkti informaciją ir parengti duomenų bazę apie patogenui (ligų sukėlėjui) būdingus cheminius junginius ir augalo atsaką į sukeltą biotinį stresą naujų nedestrukcinių tyrimų metodų ankstyvajai ligos diagnostikai kūrimui.
Žemiau galite matyti užkrėstų salotų vaizdus. Vienu atveju užkrėtimas matomas žmogaus akimi, kitu atveju salota yra paveikta nanometrinio dydžio patogeno, kurio žmogaus akis negali pastebėti.
Nuotraukose taip pat matoma, kaip atrodo užkratas, salotų lapus tyrinėjant skenuojančiu elektroniniu mikroskopu.