Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas, (toliau – Įstatymas) įtvirtina asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria juos sieja ar siejo tarnybos, darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, apsaugos mechanizmą. Įstatymas taip pat nustato pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą.
Pagal Įstatymą informacija apie pažeidimus teikiama dėl:
- pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai;
- pavojaus aplinkai;
- kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą;
- neteisėtos veiklos finansavimo;
- neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo;
- neteisėtu būdu įgyto turto;
- padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą;
- kitų pažeidimų.
Pranešėjas informaciją apie pažeidimą gali pateikti Lietuvos energetikos institute (toliau – Institutas) per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą, kompetentingai institucijai, viešai.
Institute veikiančiu vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu apie pažeidimą gali pranešti bet kuris asmuo, kurį su Institutu sieja ar siejo darbo santykiai arba sutartiniai santykiai (konsultavimo, stažuotės, praktikos ir pan.).
Kompetentingu subjektu administruoti Instituto vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą (nagrinėti jais gautą informaciją apie pažeidimus, užtikrinti asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimus, konfidencialumą) Instituto direktoriaus įsakymu yra paskirtas direktoriaus pavaduotojas Rimantas Bakas (el. p. Rimantas.Bakas@lei.lt , tel. +370 37 401930, adresas Breslaujos g. 3, 44403 Kaunas, 443-AK kab.).
Informaciją apie korupciją ir pastebėtus pažeidimus Lietuvos energetikos instituto vidiniu pranešimų apie pažeidimus kanalu galima pateikti:
- tiesiogiai atvykus į institutą oficialiomis darbo valandomis pas kompetentingą subjektą adresu Breslaujos g. 3, Kaunas, 443-AK kab.);
- atsiųsti nustatytos formos arba laisvos formos pranešimą paštu instituto adresu Breslaujos g. 3, 44403 Kaunas. Siunčiant pranešimą paštu, po Instituto pavadinimu ant voko turi būti nurodoma žyma „Kompetentingam subjektui asmeniškai“. Siunčiant laisvos formos pranešimą turi būti nurodyta, kad informacija teikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymu;
- atsiųsti nustatytos formos pranešimą instituto elektroninio pašto adresu pasitikejimo.linija@lei.lt.
Lietuvos energetikos instituto vidiniu pranešimų apie pažeidimus teikimo kanalu gautų pranešimų nagrinėjimo tvarką ir procedūras nustato Informacijos vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu teikimo ir tvarkymo Lietuvos energetikos institute tvarkos aprašas.
Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatyme nustatytos asmenų, teikiančių informaciją apie pažeidimus, teisės ir garantijos
Asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimus, apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemonės:
- asmens konfidencialumo užtikrinimas;
- draudimas daryti neigiamą poveikį asmeniui, pateikusiam informaciją apie pažeidimą;
- teisė gauti atlyginimą už vertingą informaciją;
- teisė gauti kompensaciją už patiriamą neigiamą poveikį ar padarinius dėl pateikto pranešimo
- nemokamos teisinės pagalbos užtikrinimas;
- atleidimas nuo atsakomybės.
Prieš darbuotoją, pateikusį informaciją apie pažeidimą, ir jo šeimos narius, dirbančius institute, dėl tokios informacijos pateikimo nuo informacijos pateikimo dienos draudžiama imtis neigiamo poveikio priemonių: atleisti jį iš darbo, perkelti į žemesnes pareigas ar kitą darbo vietą, bauginti, priekabiauti, diskriminuoti, grasinti susidoroti, apriboti karjeros galimybes, sumažinti darbo užmokestį, pakeisti darbo laiką, kelti abejones dėl kompetencijos, perduoti neigiamą informaciją apie jį tretiesiems asmenims, taikyti bet kokias kitas neigiamo poveikio priemones.
Darbuotojui, pranešusiam apie pažeidimą, ir jo šeimos nariams, dirbantiems institute, taikomos teisinės gynybos priemonės, nustatytos Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo 11 straipsnyje ir kituose teisės aktuose.
Apie korupciją taip pat galima pranešti kompetentingai institucijai:
- el. paštu pranesk@stt.lt siunčiant užpildytą Specialiųjų tyrimų tarnybos rekomenduojamą Pranešimo apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimą formą;
- per Specialiųjų tyrimų tarnybos interneto svetainę;
- paskambinus Specialiųjų tyrimų tarnybai visą parą veikiančiu karštosios linijos telefonu Vilniuje (8 5) 266 33 33 (taip pat ir poilsio dienomis).
Pranešėjų apsaugą reglamentuojantys teisės aktai ir kita aktuali informacija:
- Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (e-tar),
- Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimas Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ (e-tar),
- Specialiųjų tyrimų tarnybos parengta atmintinė dėl pranešimo apie asmeniui žinomą korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką tvarkos (.pdf).