Bendras Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Švedijos organizacijų programos Horizontas 2020 EURATOM projektas BRILLIANT prasidėjo 2015 m. liepą. Pagrindinis projekto tikslas – nustatyti kliūtis, trukdančias branduolinės energetikos plėtrai Baltijos jūros regiono valstybėse, ir parengti rekomendacijas joms pašalinti. Projektas leido skatinti Baltijos šalyse esančių mokslo centrų ir universitetų tolesnį bendradarbiavimą. Šis 3 metų trukmės Europos Komisijos EURATOM programos finansuojamas projektas baigtas 2018 m.
Projekte dalyvavo universitetai, mokslinių tyrimų institutai ir verslo partnerė UAB VAE SPB. Projekto ištakose buvo konstatuota, kad kiekvienai šaliai atskirai sudėtingos kliūtys gali būti paprasčiau įveikiamos bendradarbiaujant regioniniu lygiu. Projektas apėmė šiuos klausimus: santykinai mažos galios elektros sistemos, branduolinės energetikos programų įtaka makroekonomikai ir energetiniam saugumui, branduolinės energetikos mokslinių tyrimų ir plėtros gebėjimų stiprinimas regione, regioninis bendradarbiavimas plėtojant branduolinių atliekų tvarkymo ir branduolinio kuro uždaro ciklo technologijas, visuomenės informavimas apie branduolinės energetikos ir nacionalinių bei regioninių gebėjimų stiprinimo naujų technologijų plėtros ir naudojimo srityse naudą.
Tai yra 3 metų trukmės projektas finansuojamas iš Europos Komisijos EURATOM programos.
LEI veikla projekte
2015 m. liepą Europos Komisijoje įvyko pirmasis projekto posėdis. Šio posėdžio metu su EK atstovais aptarti darbų planai ir projekto vykdymo klausimai. 2015 m. lapkritį Lietuvos Respublikos energetikos ministerijoje projekto tikslai ir uždaviniai buvo pristatyti suinteresuotoms Lietuvos institucijoms, o gruodį įvyko pažintinis vizitas į Švedijoje eksploatuojamą Oskarshamno AE. Šio vizito metu susipažinta su radioaktyviųjų atliekų saugojimo infrastruktūra bei Švedijos patirtimi, kaip sėkmingai gali bendradarbiauti branduolinės energetikos infrastruktūrą eksploatuojančios organizacijos ir vietos gyventojai.
Per 2016 m. projekto idėjos ir veiklos buvo pristatytos suinteresuotoms Lenkijos, Latvijos ir Estijos institucijoms, rugsėjį vyko pažintinis vizitas Švedijoje, Oskarshamno mieste. Šio vizito metu dalyviai, tarp kurių buvo ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos atstovai, susipažino su Švedijos patirtimi, kaip sėkmingai eksploatuoti atomines elektrines ir tvarkyti susidarančias radioaktyviąsias atliekas, susipažino su esančia branduolinės energetikos infrastruktūra. Oskarshamno miestas yra puikus pavyzdys, kaip vietos gyventojai gali bendradarbiauti su branduolinės energetikos infrastruktūrą eksploatuojančiomis organizacijomis.
Bendra projekto vertė: 1 197 345 EUR (LEI dalis: 275 937,50)
Koordinatorius: LIETUVOS ENERGETIKOS INSTITUTAS, Lietuva
Projekto partneriai:
- NATIONAL CENTRE FOR NUCLEAR RESEARCH (NCBJ), Lenkija
- UNIVERSITY OF TARTU (TARTU), Estija
- LATVIAS UNIVERSITATE (UL) (su Institute of Physics of University of Latvia (IPUL)), Latvija
- KUNGLIGA TEKNISKA HÖGSKOLAN (KTH) (su Oskarhamn – Nova Center for University Studies, Research and Development), Švedija
- CENTER FOR PHYSICAL SCIENCES AND TECHNOLOGY (FTMC), Lietuva
- UAB VAE SPB (VAE SPB)(industrial partner), Lietuva