Vartotojų elektros energijos paklausos lankstumas (CoDeF)

Projekto programa
Vykdymo laikotarpis
2024.09.01 - 2028.08.31
Projekto statusas
Vykdomas
Projekto lentelė
Projekto svetainė
DB nuoroda

Projektas „Vartotojų elektros energijos paklausos lankstumas“ (angl. Consumer Demand Flexibility in Electricity Use, sutrumpintai CoDeF) siekia per specializuotas doktorantūros studijas parengti Europai 15 novatoriškų aukštos kvalifikacijos ekspertų, turinčių gerų mokslinio tyrimo įgūdžių ir kompetencijos diegti energijos vartotojų (paklausos) lankstumą į elektros energetikos sistemą ir šitaip prisidėti prie energetikos transformavimo į švarią energetiką. Elektros vartojimo lankstumas yra daugiadisciplininė sritis, kurią doktorantai pažins per projekto organizacinę struktūrą – doktorantūros tinklą, apimantį 24 organizacijas 9 Europos šalyse.

Vartotojai ir piliečiai atliks svarbų vaidmenį pereinant prie anglies dioksido neišskiriančios energetikos, nes lanksčiai naudodami energiją ir priderindami savo apkrovą prie žalios elektros pasiūlos sumažins iškastinio kuro gavybos poreikį ir atpigins savo sąskaitas už energiją. Vis dėlto šiuo metu vartotojų dalyvavimą energijos rinkose stabdo techninės, ekonominės ir socialinės kliūtys.

Moksliniuose tyrimuose daugiausia dėmesio bus skiriama trims tikslams, kuriais siekiama aktyvesnio vartotojų dalyvavimo paklausos lankstumo paslaugose:

  • kurti paskatas ir motyvuoti vartotojus tapti lankstumo paslaugų teikėjais, formuoti lankstaus energijos vartojimo įpročius;
  • kurti organizacines ir technines sąlygas, kurių reikia masiniam lankstumo paslaugų diegimui, įskaitant valdymo algoritmus, išmaniuosius tinklus ir pas vartotojus įrengiamus išmaniuosius prietaisus;
  • įvertinti paklausos lankstumo poveikį išmetamų anglies dioksido dujų kiekiui, poveikį energetikos sektoriui ir visuomenei.

Kiekvienas doktorantas savo tyrimu prisidės prie vieno iš šių tikslų įgyvendinimo, bendradarbiaudamas su savo doktorantūros vadovais, taip pat konsultuodamasis su kitais CoDeF doktorantūros tinklo tyrėjais bei asocijuotais partneriais. Numatomi gauti projekto rezultatai yra integruoti ir inovatyvūs, daugiadisciplininės analizės pagrindu parengti sprendimai energetikos politikams ir visuomenei, taip pat ir didelė grupė parengtų ekspertų, gebėsiančių įgyvendinti energetikos sektoriaus perėjimą prie švarios energijos.

LEI veikla projekte

Vadovauti doktorantūros studijai tema Reguliavimo apkrova (angl. Demand Response) valdymas išmaniuosiuose tinkluose: tyrimai ir algoritmai.

Moksliniai tyrimai bus vykdomi LEI Išmaniųjų tinklų ir atsinaujinančios energijos laboratorijoje, doktorantui vadovaus vyresnysis mokslo darbuotojas Virginijus Radziukynas, padedamas laboratorijos darbuotojų. Doktorantas naudosis laboratorijoje sukurtais matematiniais elektros tinklų modeliais ir specializuota programavimo įranga, remsis laboratorijos patirtimi, sukaupta tiriant elektros sistemų stabilumą. Kita vertus, doktoranto tyrimas praturtins LEI išmaniųjų tinklų tyrimų apimtį ir kompentenciją, taip pat tikėtina gauti didelę mokslinę naudą iš žinių mainų su CoDeF projekto partneriais. Tai leis LEI įžvelgti naujas tendencijas, galimybes bei grėsmes Lietuvos energetikoje ir teikti geresnes rekomendacijas Lietuvos institucijoms ir verslui.

Šio LEI doktorantūros tyrimo tikslai yra (1) ištirti reguliuojamų apkrovų įjungimo / išjungimo procesų poveikį tinklo stabilumui, atsižvelgiant į pereinamuosius procesus, momentinius įtampos nuokrypius (įtampos pažemėjimus, viršįtampius) ir viršsrovius; (2) sukurti dirbtiniu intelektu pagrįstus reguliavimo apkrova valdymo algoritmus, kurie užtikrintų sklandų ir išmanų apkrovos įrenginių įjungimą, nesukeliantį tinklo destabilizacijos; (3) įvertinti / išmatuoti sukurtų algoritmų efektyvumą.

Laukiami tyrimo rezultatai: (1) išaiškinta elektros tinklų saugių režimų priklausomybė nuo masinio reguliuojamų apkrovų įjungimo / išjungimo; (2) sukurti ir išbandyti novatoriški reguliavimo apkrova valdymo algoritmai; (3) nustatyti šių algoritmų efektyvumo rodikliai; (4) praktinės rekomendacijos dėl optimalaus reguliavimo apkrova valdymo atitinkamiems proceso dalyviams, pirmiausia elektros tinklų operatoriams, paklausos ir lankstumo išteklių telkėjams, už balansą atsakingoms šalims ir energijos tiekėjams.

Raktažodžiai:

Socialiniai ir elgsenos mokslai, Elgesio ekonomika, Energijos kaupimas, konversija ir saugojimas, atsinaujinanti energija, Energijos sistemos, išmanioji energetika, išmanieji tinklai, bevielis energijos perdavimas, atsinaujinantys energijos šaltiniai, vartotojų elgsena, namų ūkiai, energijos lankstumas, elektros energijos rinkos

 

Akronimas: CoDeF

Projekto ID: 101169359

Projekto numeris LEI vidaus apskaitoje: 21-105.24.28

Kvietimas: HORIZON-MSCA-2023-DN-01

Bendra projekto vertė: 3 635 604.00 EUR (LEI skirta dalis: 229 327.20 EUR).

 

Koordinatorius: University College Dublin, National University of Ireland, Airija.

Dalyviai:

Partneriai:

 

Finansuoja ES - vertikalus logotipas

Projektas finansuojamas Europos Mokslinių tyrimų vykdomosios įstaigos (REA), įgaliotos Europos Komisijos, per Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Europos Horizontas“, pagal dotacijos sutartį Nr. 101169359.

Išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Europos Mokslinių tyrimų vykdomosios įstaigos (REA) požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei REA negali būti laikoma už juos atsakinga.

Projekto vykdytojai

Vardas, pavardė kabinetas tel. nr. el. paštas

Instituto atstovas
 
Virginijus Radziukynas 323-AK +37037401943 Virginijus.Radziukynas@lei.lt

Projekto vykdytojai
 
Arturas Klementavičius 322-AK +37037401937 Arturas.Klementavicius@lei.lt