Centralizuoto šilumos tiekimo sistemų dekarbonizacija (DecarbonDHS)

DecarbonDHS Interreg logo

Projekto tikslas – skatinti centralizuotų šilumos tiekimo sistemų dekarbonizaciją ir palengvinti perėjimą prie tvarių ir mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių sprendimų, integruojant atsinaujinančius energijos šaltinius, energijos vartojimo efektyvumą, panaudojant pramonės atliekinę šilumą ir taikant energijos kaupimo technologijas. Šildymo ir vėsinimo sektoriuje suvartojama apie pusė ES energijos, 12 proc. šilumos tiekiama centralizuoto šilumos tiekimo sistemomis, kurios daugiausia naudoja akmens anglį ir gamtines dujas. Veiksmingas iškastinio kuro pakeitimas šildymo ir (arba) vėsinimo sistemose reikalingas siekiant strateginių tikslų: dekarbonizacijos, klimato kaitos švelninimo ir ekologinio pėdsako mažinimo, taip pat energetinio saugumo – mažinti priklausomybę nuo importuojamo iškastinio kuro, įskaitant iš priešiškų šalių.
Šilumos tiekimo srityje, ypač didžiuosiuose miestuose, reikia atsižvelgti į keletą pagrindinių iššūkių: senstanti infrastruktūra, energijos vartojimo efektyvumas (šilumos nuostoliai, tinklo optimizavimas ir atliekinės šilumos panaudojimas), atsinaujinančiosios energijos integravimas, šilumos poreikio svyravimai, didelės pradinės (investicinės) sąnaudos, taisyklės ir politika, decentralizacija ir išmanieji tinklai, šilumos kainos ir jos įperkamumas. Šiems iššūkiams spręsti reikia derinti technologinę pažangą, politinę paramą, visuomenės informuotumą ir suinteresuotųjų šalių, įskaitant politikos formuotojus, miestų valdžios institucijas, šilumos ir energijos tiekėjus, miestų planuotojus, mokslininkus ir gyventojus, bendradarbiavimą.

Projekte daugiausia dėmesio skiriama trims pagrindiniams klausimams:

  • Jis bus grindžiamas dabartinės būklės apžvalga ir galimais perspektyviais sprendimais;
  • Inovatyvių, dekarbonizuotų žemos temperatūros šilumos tiekimo sistemų demonstravimas SBR; vykdant bandomuosius projektus keliose savivaldybėse, bus pristatytos tvarių centralizuoto šildymo sprendimų galimybės ir nauda. Bus nagrinėjamas finansinis, aplinkosauginis ir socialinis įgyvendintų centralizuoto šilumos tiekimo sistemų poveikis. Energijos vartojimo efektyvumo priemonės apims pastatų termomodernizavimą, tinklo stebėseną, CŠT tinklo modernizavimą atsižvelgiant į realius šilumos poreikius ir modernizuotų pastatų šildymo tinklą, šilumos saugyklas, „Power-to-Heat“ ir atliekinės šilumos integravimą (įskaitant pramoninius šaltinius, nuotėkų įrenginius, taip pat vandenilio gamybos sistemas, t. y. elektrolizerius). Bus suformuluotos rekomendacijos politikos formuotojams.
  • Gebėjimų ugdymas ir sklaida; bus suformuluotos rekomendacijos, susijusios su mokomuoju vizitu, suinteresuotosios šalys bus įtrauktos į gebėjimų ugdymo procesą, suinteresuotosioms šalims bus parengta seminarų medžiaga. Veikla apima gairių, mokymų ir finansavimo rekomendacijų teikimą, siekiant paremti efektyviai energiją vartojančių ir atsinaujinančių išteklių centralizuoto šilumos tiekimo planų įgyvendinimą.

Skatindami suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimą ir dalijimąsi žiniomis, siekiame stiprinti tarpvalstybinį bendradarbiavimą ir skatinti geriausios praktikos diegimą. Mūsų projektas prisideda prie žaliųjų miestų skatinimo, bendro dalyvaujančių savivaldybių tvarumo ir energetinio saugumo. Jam tenka svarbus vaidmuo suteikiant savivaldybėms reikiamą kompetenciją ir gebėjimus rengti ir įgyvendinti tvarius centralizuoto šilumos tiekimo planus, panaudojant energijos kaupimo privalumus didesniam lankstumui ir patikimumui užtikrinti. Rengdami gaires ir geriausios praktikos pavyzdžius, siekiame įkvėpti ir padėti kitiems regionams ir savivaldybėms atkartoti sėkmingus centralizuoto šilumos tiekimo projektus, taip paspartindami pasaulinį perėjimą prie mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių technologijų ateities.

Laukiami rezultatai:

  • Ženklus anglies dioksido išmetimo sumažėjimas;
  • Bus skatinamos naujos energetikos technologijos;
  • Sėkmingas bandomųjų projektų, demonstruojančių tvarių centralizuoto šilumos tiekimo sprendimų įgyvendinamumą ir naudą, perdavimas;
  • Stipresnis bendradarbiavimas ir gebėjimų stiprinimas, suteikiantis savivaldybėms galimybę rengti ir įgyvendinti tvarius šilumos tiekimo planus.

 

LEI veikla projekte

LEI dirbs kaip Lietuvos ekspertas kartu su Kretingos rajono savivaldybe ir Kretingos šilumos tinklais, įgyvendinant pilotinį projektą. Taip pat LEI grupė vadovauja trečiajam darbo paketui ir kelioms projekto veikloms.

 

Raktažodžiai:

šilumos tiekimo sistemos, šilumos tiekimas, centralizuotas šilumos tiekimas, žalioji energija, dekarbonizacija, energijos vartojimo efektyvumas, gebėjimų ugdymas, išmanieji tinklai, energetinis saugumas

 

Akronimas: DecarbonDHS

Projekto ID: tba

Projekto numeris LEI vidaus apskaitoje: 12-101.24.27

Kvietimas: Programme Measure 2.1 Supporting transition towards green energy (STHB.02.01-IP.01-001/23)

Bendra projekto vertė: 1 770 635,18 EUR (LEI skirta dalis: 196 200 EUR).

 

Koordinatorius: Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, Lenkija.

Partneriai:

 

Finansuoja ES - vertikalus logotipas

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos „Interreg Pietų Baltijos regiono programos 2021–2027“ lėšomis.

Projekto vykdytojai

Vardas, pavardė kabinetas tel. nr. el. paštas

Instituto atstovas
 
Rimantas Bakas 443-AK +37037401930 Rimantas.Bakas@lei.lt

Projekto vykdytojai
 
Eugenija Farida Dzenajavičienė 207-LK +37037401935 Farida.Dzenajaviciene@lei.lt
Inga Briliūtė 207/1-LK +37037401971 Inga.Briliute@lei.lt