Lanksti kombinuota elektros, šilumos ir automobilinių degalų gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių (FLEXCHX)

Projekto programa
Vykdymo laikotarpis
2018.03.01 - 2021.04.30
Projekto statusas
Baigtas
Projekto lentelė
Projekto svetainė
DB nuoroda
FLEXCHX logo

Šiaurės ir Centrinėje Europoje sezoninis saulės energijos potencialas ir poreikis šilumai bei elektrai nevienodas. Dėl to, saulės energijos saugojimui nuo vasaros iki žiemos sezono reikalingos didelės investicijos. Ateities energetikos sistemoje turėtų būti panaudojamos populiariausios pasaulyje kogeneracinės elektrinės bei šilumos tinklai. Be šių iššūkių, siekiant dekarbonizuoti transporto sektorių, reikia masinės atsinaujinančių kuro rūšių gamybos. Ypač to reikia sunkiajam transportui: lėktuvams, laivams, sunkiajam kelių transportui. Projektu FLEXCHX siekiama sukurti ekonomiškai efektyvų sprendimą, galintį išspręsti šiuos naujojo Europos energetikos mišinio iššūkius.

Pagrindinės pasiūlymo idėjos yra šios:

  • sukurti hibridinį procesą, integruojantį elektrolizę į biomasės gazifikaciją bei sintezę; tokiu būdu pagrindinės proceso technologijos pasieks 5 technologijos parengtumo lygmenį pagal TRL klasifikaciją (TRL5);
  • vasaros sezono metu atsinaujinančio kuro tarpinį produktą (FT-WAX) gaminti iš biomasės anglies, procesus paspartinant saulės energija „varoma“ elektrolize. Taip bus pagaminamas ir nedidelis kiekis šalutinio produkto – šilumos, kuris patenkintų vasaros centralizuoto šilumos tiekimo poreikį. Biomasės suvartojimas būtų sumažintas perpus, palyginus su žiemos sezonu, o 50% sunaudojamos energijos sudarytų pigi perteklinė elektra;
  • žiemos sezono metu jėgainė veiktų be elektrolizerio taip, kad biomasė virstų skystu kuro tarpiniu produktu, o šiluma ir elektra būtų gaminamos maksimaliu pajėgumu;
  • dauguma naujai įrengtų jėgainės komponentų būtų visu pajėgumu naudojami ištisus metus, tik elektrolizės įrenginys veiktų sezoniškai.

Projektą FLEXCHX vykdo tarptautinis konsorciumas, sudarytas iš mokslo tyrimų, technologijų ir vystymo organizacijų, pramonės ir mažo bei vidutinio verslo įmonių, sudarančių visą vertės grandinę. Tyrimų, technologijų ir vystymo organizacijos turi puikias sinergijos kompetencijas, pramonės partneriai atstovauja pažangiausias pramonės šakas, sudarančias visą vertės grandinę nuo biomasės gazifikacijos, dujų išvalymo ir kuro sintezės komponentų, jėgainių gamintojų iki paslaugų teikėjų bei galutinių vartotojų.

LEI veikla projekte

LEI dalyvaus keturiuose projekto FLEXCHX etapuose: koncepcijos vystymas, gazifikacija ir žaliavų valymas, technologinis ir ekonominis proceso koncepcijos įvertinimas, eksploatacija ir dalijimasis patirtimi.
LEI taip pat dalyvaus Integracijos atvejai su CHP sistema etape, kuriame bus analizuojamos rinkos atsižvelgiant į integracijos potencialą.

Bendra projekto vertė: 4 489 545 EUR (LEI dalis: 225 552,50 EUR)

Koordinatorius: SUOMIJOS VTT TAIKOMŲJŲ MOKSLINIŲ TYRIMŲ INSTITUTAS, Suomija

Partneriai:

  • UAB ENERSTENA, Lietuva
  • INERATEC GMBH, Vokietija
  • DEUTSCHES ZENTRUM FUER LUFT – UND RAUMFAHRT EV, Vokietija
  • HELEN OY, Suomija
  • LIETUVOS ENERGETIKOS INSTITUTAS, Lietuva
  • KAUNO ENERGIJA AB, Lietuva
  • NESTE ENGINEERING SOLUTIONS OY, Suomija
  • JOHNSON MATTHEY PLC, Jungtinė Karalystė
  • OY BRYNOLF GRONMARK AB, Suomija

Projekto vykdytojai

Vardas, pavardė kabinetas tel. nr. el. paštas

Instituto atstovas
 
Nerijus Striūgas 101-LK +37037401877 Nerijus.Striugas@lei.lt

Projekto vykdytojai
 
Raminta Skvorčinskienė 104-LK +37037401881 Raminta.Skvorcinskiene@lei.lt
Arvydas Galinis 326-AK +37037401957 Arvydas.Galinis@lei.lt
Vidas Lekavičius 311-AK +37037401986 Vidas.Lekavicius@lei.lt
Egidijus Norvaiša 312-AK +37037401955 Egidijus.Norvaisa@lei.lt