

2025 m. balandžio 17 d. 18 val. Energetikos ir technikos muziejuje vyksiančiame reginyje Lietuvos energetikos instituto mokslininkai supažindins su iššūkiais, kurie pastaruoju metu kyla energetikos moksle. Trijuose pristatymuose jie aptars energetikos planavimą, branduolinę energetiką ir turbulencijos reikšmę. Jaunoji mokslininkė Rimantė Balsiūnaitė papasakos, kuo svarbus energetikos planavimas, kaip yra analizuojama energetikos plėtra, poveikis ekonomikai, visuomenei ir aplinkai. Branduolinės energetikos ekspertas dr. Tadas Kaliatka supažindins su civilinės branduolinės energetikos istorija, branduoline energetika pasaulyje ir Lietuvoje. Jis taip apžvelgs branduolinių elektrinių avarijas, jų priežastis bei pasekmes. Jaunoji mokslininkė Justina Jaseliūnaitė atskleis, kaip turbulencija, kuri dažnai kelia nerimą skrydžių metu, inžinerijoje tampa svarbiu įrankiu. Ji paaiškins, kaip mikrokanalų aušinimo technologijose turbulencija padeda efektyviau pašalinti šilumą ir gerina sistemų veikimą. Visi trys pranešimai leis susipažinti su temomis, šiuo metu svarbiomis energetikoje ir galimais jų sprendimais.
Išsamiau apie kiekvieną pranešimą:
Energetikos iššūkiai – kaip sprendžiami energetikos galvosūkiai?
Rimantė Balsiūnaitė, jaunesnioji mokslo darbuotoja, doktorantė
Ar kada teko pagalvoti kaip sužinomas įvairių energetinių sprendimų poveikis ekonomikai ir visuomenei? Pristatymo metu jaunoji mokslininkė parodys kaip yra analizuojama energetikos plėtra, poveikis ekonomikai, visuomenei ir aplinkai. Taip pat aptars pagrindinius iššūkius ir galvosūkius, su kuriais susiduria mokslininkai.
Branduolinė energetika = BAUBAS?
Dr. Tadas Kaliatka, Vyriausiasis mokslo darbuotojas
Egzistuojantis branduolinis „baubas“, ar jis tikrai toks baisus? Iš kur kyla šios baimės ir ar yra joms pagrindas? Lietuvos energetikos instituto mokslininkas dr. Tadas Kaliatka glaustai supažindins su civilinės branduolinės energetikos istorija, branduoline energetika pasaulyje ir Lietuvoje. Jis pakvies kartu pažvelgti „baubui“ į akis, apžvelgdamas branduolinių elektrinių avarijas, jų priežastis ir pasekmes. Taip pat aptars branduolinę saugą ir mažųjų modulinių reaktorių perspektyvas. Galbūt pavyks nuginti šį „baubą“?
Turbulencija – daugiau nei baimė
Justina Jaseliūnaitė, Jaunesnioji mokslo darbuotoja, doktorantė
Turbulencija dažnai kelia nerimą skrydžių metu, tačiau inžinerijoje ji tampa svarbiu įrankiu. Jaunoji mokslininkė Justina Jaseliūnaitė paprastai paaiškins, kaip mikrokanalų aušinimo technologijose turbulencija padeda efektyviau pašalinti šilumą ir gerina sistemų veikimą. Ji parodys, kaip gamtos reiškinys, paprastai siejamas su diskomfortu, gali pasitarnauti aukštųjų technologijų pažangai.
Lietuvos energetikos instituto mokslininkai padės geriau susipažinti su temomis, šiuo metu svarbiomis energetikoje, ir galimais jų sprendimais, siekiant tvarios energetikos ateities. „Kompleksiniai energetikos tyrimai leidžia mums matyti ne tik energijos srautus, bet ir jų poveikį žmonėms, aplinkai ir ateities kartoms – tai mokslas, kuriantis prasmingą pokytį“, – sako viena iš pranešėjų, instituto jaunesnioji mokslo darbuotoja, doktorantė Rimantė Balsiūnaitė. Renginio metu ji bei kiti mokslininkai papasakos ne tik apie energetikos planavimą, bet ir apie branduolinę energetiką bei turbulencijos svarbą aukštųjų technologijų pažangai.
Balandžio 17 d. muziejaus lankymas bus nemokamas.