Lietuvos energetikos institutas ir Lietuvos mokslų akademija kviečia į susitikimą su programos „Horizontas 2020“ didžiausio mokslinių tyrimų projekto EUROfusion (biudžetas 850+ mln. EUR) vadovu prof. dr. Tony Donné
Svečias skaitys pranešimą tema:
„Europos kelrodis link elektros gamybos panaudojant branduolių sintezės energiją“
(angl. The European roadmap towards fusion electricity).
Papildomas pranešimas:
„Branduolių sintezės energetikos tyrimai Lietuvos energetikos institute“
pranešėjas akademikas prof. habil. dr. Eugenijus Ušpuras.
Susitikimas vyks 2018 m. gegužės 24 d. 10 val. Lietuvos mokslų akademijos mažojoje salėje (Vilnius, Gedimino pr. 3).
Susitikimą moderuos prof. habil. dr. Jurgis Vilemas.
Apie svečią:
Tony Donné branduolinės sintezės tyrimuose dalyvauja nuo 1985 metų. Nuo 2014 metų birželio yra EUROfusion projekto vadovas. EUROfusion konsorciumas koordinuoja branduolinės sintezės mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros veiklą Europoje ir taip pat yra atsakingas už DEMO jėgainės koncepcinį projektą. Konsorciumą sudaro 30 mokslinių tyrimų organizacijų ir universitetų iš 26 Europos Sąjungos šalių, kartu su Šveicarija ir Ukraina.
Iki 2014 metų Tony Donné dirbo Olandijos fundamentaliųjų energijos tyrimų institute, kur 2009 – 2014 m. užėmė Branduolinės sintezės tyrimų padalinio vadovo pareigas. Taip pat T. Donné vadovavo jungtiniam Olandų – Rusų Branduolinės sintezės fizikos ir technologijų kompetencijos centrui bei dirbo programos direktoriumi ITER–NL konsorciume. Tony Donné taip pat yra Eindhoven technologijų universiteto profesorius, kur dirba branduolinės sintezės plazmos kaitinimo ir diagnostikos srityje. Svarbi dalis mokslinės karjeros paskirta plazmos diagnostikos priemonių kūrimui ir panaudojimui įvairiose branduolinės sintezės įrenginiuose. Daugiau nei 10 metų Tony Donné paskyrė ITER projekto diagnostikos tyrimų tarptautiniam koordinavimui.
Apie branduolių sintezę trumpai (anglų kalba, 6 min.): https://url.lei.lt/fusion-kgz