Startavo projektas „PlanHeat“, kuriuo siekiama skatinti centralizuoto šilumos tiekimo sektoriaus planavimą

2025 m. balandžio 1-2 d. Krokuvoje, Lenkijoje, įvyko Interreg projekto „PlanHeat“ įvadinis susitikimas, kuriame dalyvavo projekto partneriai iš Lietuvos energetikos instituto dr. Rimantas Bakas, dr. Farida Dzenajavičienė ir Inga Briliūtė.

„PlanHeat“ projektas siekia suburti savivaldybes ir ekspertų organizacijas iš septynių BJR šalių, kurios kartu parengs tarptautinį vadovą, kaip rengti vietinius savivaldybių šilumos planus. Šį vadovą sudarys penki poskyriai, skirti duomenų prieinamumui, technologijoms, personalo mokymams ir įgūdžiams stiprinti, o taip suinteresuotųjų šalių dalyvavimui finansinių ir organizacinių vietinių šilumos sektoriaus sprendimų priėmime. Projekte aktyviai dalyvaus tokios tikslinės grupės kaip šilumos tiekėjai, energetikos konsultantai ar ministerijos, atsakingos už energetikos ir klimato politiką. „PlanHeat“ vadovas bus platinamas visame Baltijos jūros regione.

Įvadinis renginys vyko vieno iš partnerių Lenkijos tinklo „Energie Cités” (PNEC) būstinėje Krokuvoje, kur susirinko visi 14 projekto partnerių iš: Vokietijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Švedijos ir Suomijos.

Šildymo sektorius visoje Europoje ir Baltijos jūros regione (BJR) daro didžiulį poveikį klimato kaitai, nes jame išmetama didelė dalis šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Vienas iš svertų, galinčių teigiamai paveikti šios srities pokyčius, yra vietinis (savivaldybių) šilumos ūkio planavimas – priemonė, skirta tvariems ir ekonomiškai perspektyviems pertvarkymo būdams ir priemonėms, kuriomis siekiama ŠESD neutralizuoto šilumos tiekimo savivaldybių lygmeniu, pavaizduoti. Į 2023 m. ES energijos vartojimo efektyvumo direktyvos (EED) naują redakciją įtraukta nauja nuostata, pagal kurią valstybės narės privalo užtikrinti, kad savivaldybės, turinčios daugiau kaip 45 000 gyventojų, parengtų vietos šilumos planus, atitinkančius ateinančiais metais padidėsiančius ES įsipareigojimus. Tačiau daugelis BSR savivaldybių nėra pasirengusios šiai didelei užduočiai, joms trūksta žinių ir išteklių, susijusių su LŠP, taip pat supratimo apie savo ilgalaikę atsakomybę dekarbonizuojant vietos šilumos sektorių.

Projekto tikslinę grupę sudaro vietinės arba regioninės valdžios atstovai, infrastruktūros ir viešųjų paslaugų tiekėjai, šilumos sektoriaus agentūros, įvairios interesų grupės ir Nacionalinės viešosios valdžios atstovai.

Projekto susitikimo metu dalyviai apsilankė Krokuvos centralizuotos šilumos tiekimo sistemos būstinėje, kur susipažino su miesto šilumos tiekimo šaltiniais ir miesto šilumos poreikių valdymų.