Upių skerspjūvių matavimai – ledo sangrūdų potvynių modeliavimui būtina informacija

Upių skerspjūvių (angl. cross-sections) matavimai yra itin svarbūs ledo sangrūdos potvynių modeliavimui. Šių itin detalių matavimų metu buvo kruopščiai išmatuota upių slėnių geometrija, paviršiaus aukščiai, upės vagos ir vandens paviršiaus nuolydžiai. Pasiruošimas prieš hidrodinaminį modeliavimą užima pakankamai daug laiko, nes tokia informacija (skerspjūviai) yra renkama lauko tyrimų (ekspedicijų) metu.

Siekiant užtikrinti kuo tikslesnį hidrodinaminį modeliavimą, būtina išlaikyti pakankamą skerspjūvių tankumą – bent kas 500 metrų apgyvendintose teritorijose ir kas 1000 metrų negyvenamose vietovėse. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas pavojingiausioms vietoms, kur susidaro didžiausia rizika ledų sangrūdoms susiformuoti. Tiltų atramos, staigūs upės vingiai ir salos yra pagrindinės vietos ties kuriomis dažniausiai formuojasi ledo sangrūdos. Tiltai atlieka vieną svarbiausių vaidmenų ledo sangrūdų formavimosi procese, todėl pasirinktuose objektuose buvo įvertintos techninės tiltų charakteristikos (6 tiltai Lėvenyje ir 1 tiltas Mūšoje), kad surinkta informacija būtų įtraukta į hidrodinaminį modelį.

Mūšoje 15 km ruože (nuo Pantakonių iki Ustukių tilto) iš viso buvo išmatuoti 25 skerspjūviai, kai tuo tarpu Lėvens upėje 20,5 km ruože (nuo Pamarliškių iki Skaistgirių) buvo išmatuoti 50 skerspjūviai. Papildomai 5 skerspjūviai buvo išmatuoti Sanžilės kanale, nuo Lėvens upės iki antrojo Bernatonių tilto.

Tokie išsamūs duomenys leidžia tiksliau prognozuoti galimus ledo sangrūdų potvynius ir imtis efektyvių valdymo priemonių, siekiant sumažinti šių reiškinių riziką.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos „Interreg VI-A Latvia–Lithuania Programme 2021–2027“ programos lėšomis.
Plačiau apie projektą: https://www.lei.lt/icereg/